nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2005, poved v sobesedilu:



Poleg določbe o roku za podajo izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ki jo mora delodajalec podati »najpozneje v 15 dneh po seznanitve z razlogi, ki utemeljujejo izredno odpoved«, je treba upoštevati tudi določbo 83. člena Zakona o delovnih razmerjih, da mora delodajalec tudi pred izdajo izredne odpovedi »delavcu omogočiti zagovor, razen če obstajajo okoliščine, zaradi katerih bi bilo od delodajalca neupravičeno pričakovati, da delavcu to omogoči, oziroma če delavec to odkloni ali če se neupravičeno ne odzove pozivu na zagovor«.

Sodišče razume tako opredeljeno obveznost delodajalca kot sočasno pravico delavca, da se tudi v postopku izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi izjavi o obstoju odpovednih razlogov, da o svojem videnju obstoja oziroma neobstoja razlogov za izredno odpoved seznani delodajalca in da mora delodajalec njegove izjave, če so utemeljene, pri podaji izredne odpovedi upoštevati.
To sočasno pomeni, da je treba delodajalcu priznati, da se lahko tudi na podlagi zagovora delavca seznani z razlogi, ki utemeljujejo izredno odpoved, to je, da se lahko odloči o izredni odpovedi tudi na podlagi izida zagovora delavca.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA