nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2004, poved v sobesedilu:

Ves ta kitajski kapitalizem, ki kar kipi in nepovratno spreminja to deželo, je namreč omogočila prav ta velikanska množica ljudi, katerih delo povprečno stane komaj 3,5 odstotka dela ljudi v najrazvitejših državah in slabih 20 odstotkov tistega v Mehiki.

Nekdanja vera v človeški dejavnik kot temelj nepremagljivosti v primerjavi z razvitim Zahodom, ki je pripomogla k temu, da je začel Mao leta 1949 vladati državi s 460 milijoni prebivalcev, leta 1976 pa je umrl v državi s skoraj 900 milijoni ljudi, se je izkazala kot prava usmeritev v 21. stoletju, v katerem se Kitajska, ki ima zdaj verjetno že 1,5 milijarde ljudi, spreminja v svetovno delavnico vsega mogočega blaga, pri čemer posrka ogromen delež tujih naložb, hkrati pa tudi vse bolj smelo stopa na svetovni trg, s tem ko znižuje cene izdelkom tistih multinacionalk, ki jim še vedno ni uspelo svoje proizvodnje preseliti na kitajska tla.
Yu Zaiqing nima nikakršnih omejitev pri odpuščanju delavcev, neodvisni sindikati pa so z zakonom prepovedani, tako da je lahko človek, ki bi poskušal organizirati tak sindikat, obsojen na dosmrtno ječo.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA