nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2001, poved v sobesedilu:

Od triindvajsetih članov Akademije operozov je bilo kar trinajst takih, ki so bili hkrati člani ljubljanske plemiške družbe sv. Dizma. Dr. je omenil, da bi podkrepil predstavo o višjem življenju v Ljubljani konec 17. in na začetku 18. stoletja, še en dogodek, ki ponazarja razgibano sodelovanje znanosti in umetnosti v našem mestu: komaj ustanovljena Academia philharmonicorum labacensium (dr. jo je predstavil pod tem nazivom) je prvič nastopila s samostojnim koncertom skupaj z Akademijo operozov v Škofijskem dvorcu 13. decembra 1701.

Šele sedaj prihaja v našo globljo zavest spoznanje, kako dejavno dogajanje je potekalo v Ljubljani v onem času: ob duhovno humanistični plemiški družbi sv. Dizma sta kot kulturni žarišči delovali še Academia operosorum in strokovno glasbeno združenje Ljubljanska filharmonična akademija.

V kontekstu mnogih zgodovinskih dejstev, kot jih bo predstavil 600 strani obsegajoči zbornik, se zdi najmarkantnejša povezava Ljubljane z glasbeno Evropo in svetom skozi vso zgodovino, poleg prve Akademije še nemške Filharmonične družbe (ustanovljene leta 1794) ter 1908 ustanovljene Slovenske filharmonije z Vaclavom Talichom in.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA