nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2001, poved v sobesedilu:



Tudi če bi bil spomenik še zmeraj v prvotni obliki in »po svojem bistvu proticerkveno obeležje«, kot trdi dr. (čeprav se je njegova obtožba nanašala le na aktivno kolaboracijo medvojne ljubljanske škofije, ne pa na celotno Cerkev), nobenemu tujemu predstavniku, tudi vatikanskemu veleposlaniku diplomatska pooblastila (vsaj dokler še nimamo konkordata) ne dajejo pravice, da posega v notranja politična vprašanja države, katere gost je.

V svoji vnemi za obrambo interesov RKC dr. Farhat in dr. očitno pozabljata, da slovenski katoličani niso podaniki Vatikana v Sloveniji, ampak so predvsem podaniki in državljani samostojne Slovenije, ki imajo od osamosvojitve naprej z ustavo zagotovljeno pravico do svobode veroizpovedi in javne besede in jim je ne more ogrožati nikakršen spomenik; da ne govorim o posebnih privilegijih (spornih s stališča 7. člena ustave), ki jih v primerjavi z drugimi verstvi uživa RKC na Slovenskem pri opravljanju svojega apostolskega poslanstva.

Pač pa stališče RKC, da je vatikanska oblast nad državno, ki naj bi bilo legalizirano v Drnovškovem konkordatu, resno ogroža suverenost Slovenije.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA