nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2000, poved v sobesedilu:

Sam - kot že rečeno - ugotavlja, da je skoraj dvoinpoldesetletni povojni razcvet omogočila predvsem mondializacija gospodarstva, ki je sledila razpadu kolonialnih imperijev, rastoče blagostanje na Zahodu pa naj bi bilo v isti sapi tudi rezultat velikih gospodarskih in socialnih neenakosti v svetu, saj naj bi račun za gospodarsko konjukturo razvitih plačali nerazviti.

Hobsbawm je pregleden, sintetičen oris gospodarskega razvoja v drugi polovici 20. stoletja pospremil s sugestivnim in živahno napisanim prikazom socialnih in kulturnih sprememb - o tem govorita dve poglavji o družbeni in kulturni revoluciji v letih 1945-1990, ki nazorno predstavljata ne le glavne značilnosti socialne prestrukturacije razvitega in tretjega sveta, temveč tudi številne vsakdanje novosti, s katerimi so se v temeljih spremenile človeške vrednote, način vedenja, oblačenja, družinski odnosi, obdobja otroštva in mladostništva in zlasti družbeni položaj žensk.
»Kulturno revolucijo (druge polovice 20. stoletja) lahko najbolje razumemo kot zmagoslavje posameznika nad družbo, ali bolje kot pretrganje niti, ki so v preteklosti tkale človeška bitja v družbeno tkivo,« piše britanski zgodovinar.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA