nova beseda iz Slovenije

DELO, leto 2000, poved v sobesedilu:

Po njem »Republika Slovenija in Sveti sedež potrjujeta, da sta država in Katoliška cerkev, vsaka v svoji ureditvi, neodvisni in avtonomni in se zavezujeta za polno spoštovanje tega načela v svojih medsebojnih odnosih«.

Zgornja formulacija, ki jo je predlagala cerkvena stran, se je prvič v (med)državnih dokumentih pojavila v 7. členu italijanske ustave iz leta 1947 (ki velja za moderno ustavo, oblikovano in izglasovano tudi s sodelovanjem takrat močnih komunistov); zapisana je v koncilskem dokumentu Gaudium et, ko govori o odnosu med državno skupnostjo in Cerkvijo; zatem se pojavi v prvih členih prenovljenih ali novih sporazumov z Italijo (leta 1984), Poljsko in Hrvaško; ne najdemo pa jo v taki obliki in vlogi v sporazumih s Španijo (iz leta 1978).

Formulacija gotovo vsebuje pomembno spoznanje in sporočilo, da (naj) se moderne demokratične, nekonfesionalne, laične in pluralne države vzdržujejo poseganja v notranje ureditve cerkva in drugih verskih skupnosti ter vsebine in načine opravljanja njihovega verskega oziroma duhovnega poslanstva, razen v primerih, ko bi to ogrožalo enake pravice drugih ter (s tem) pravičnost in mir, za katere mora skrbeti država.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA