nova beseda iz Slovenije

Oto Luthar et al.: Zgodovina historične misli od Homerja do začetka 21. stoletja, Založba ZRC 2006, poved v sobesedilu:

To se kaže npr. pri Tiberiju in Kaliguli, kjer avtor najprej našteva »dobra« in nato »slaba« dejanja (pri Tiberiju je prelomnica njegov umik na Capri v 41. in 42. poglavju, medtem ko v Kaliguli 22 avtor odpravi prehod z besedami: »Toliko o Kaliguli kot knezu, zdaj pa je treba pripovedovati o njem kot pošasti.«).



Prikaz »dobrih« dejanj se pri obeh omenjenih cesarjih delno nedvoumno nanaša na zgodnje obdobje vlade in »slabih« na kasnejše (prikazan je namreč razvoj na slabše), vendar po drugi strani avtor včasih v »dobrem« razdelku navaja tudi kasnejše dogodke oziroma v »slabem« zgodnejše; težava je v tem, da kronološke indikacije pogosto manjkajo, so le implicirane ali pa šele na podlagi drugih virov vemo, da so dogodki prikazani mešano.
Nadalje včasih uvrsti cesarjevo delovanje na določenem področju tako v »dobri« kot »slabi« razdelek: včasih v prvem razdelku navede dobra in v drugem slaba dejanja s tega področja, včasih splošno delovanje ovrednoti enkrat pozitivno in drugič negativno, lahko pa tudi pobije lastne prejšnje trditve.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA