nova beseda iz Slovenije

Marija Stanonik: Teorija slovstvene folklore, poved v sobesedilu:

Ko pa je začel v umetni obrti ročno delo nadomeščati stroj, je v okusu občinstva prišlo do hudega pretresa, ki je med drugim povzročil tudi spremembo meril za ocenjevanje (dozdevne!) kakovosti umetnostnih izdelkov različne stopnje.

Opisovana razmerja med slovstveno folkloro in lahko literaturo so - tako je vsaj upati - našla potrdilo v omenjenem Steletovem dognanju in nemara pomagala uzavestiti zakonitost, ki jo je za folkloro nasploh in poskuse njenega imitiranja Mukařovsky takole formuliral: "Razloček med živo folkloro in industrializirano produkcijo folklornih predmetov (industrija narodnega blaga) je prav v tem, da je industrializirana produkcija shematizirana, medtem ko je prav ljudska tvornost (npr. pirhi, vezenine) neskončno raznovrstna in polna odtenkov".

In če se v zasledovanju tukajšnjega vprašanja zamislimo nad razmerjem "ljudske kulture" in "množične kulture", je z ikonografskega stališča primerno za atribut prve (ljudske kulture) imeti orodje in za atribut druge (množične kulture) stroj.



  Nova poizvedba      Pripombe      Na vrh strani


Strežnik Inštituta za slov. jezik Fr. Ramovša ZRC SAZU Iskalnik: NEVA